Mitovi koje treba slomiti prije početka treniranja

Brojni mitovi i zablude uvukli su se u područje treniranja, no oni (na sreću) nemaju uporišta u znanosti. Prije nego što uopće započnete s postavljanjem planova i ciljeva, pročitajte neke od mitova na koje biste mogli naiči na vašem putu do željenih rezultata.

1. Suplementi su nužni za izgradnju mišića

Mišićno tkivo građeno je od gradivnih jedinica proteina, ali protein su  u sastavu brojnih namirnica koje konzumiramo svakodnevno. Kupnja dodatnih proteinskih shakeova je zapravo proteinski prah izoliran iz hrane. U tome nema ničeg lošeg, ali uz uravnoteženu prehranu uz mali naglasak na namirnice bogate proteinima (jaja, bijelo pileće ili pureće meso, tuna), rezultati neće izostati i bez suplementacije.

2. Uzimanjem duge pauze od vježbanja mišići se pretvaraju u masno tkivo

Zbog manjeg opterećivanja, mišići su skloni atrofiji i gubitku tetivne napetosti, no isključivo nakon nekog vremena nekorištenja. Smanjivanjem fizičkog napora, prekinuvši treninge, usporavamo metabolizam, a to je ukupni put razgradnje unesenih kalorija katabolički i anabolički, čime se, dakle, smanjuje sagorijevanje kalorija. Za to vrijeme, apetit ostaje jednak onome na koji smo se priviknuli prilikom vježbanja. Zbog jednakog unosa kalorija, a manje potrošnje, jednostavnom matematičkom računicom dolazimo do zaključka da smo skloniji debljanju, ali ono nikako ne nastaje zbog pretvorbe mišića u mast.

3. Rezultat trbušnjaka je isklesan trbuh  

Popularni “sixpack” primarno se stvara u kuhinji, a tek tada u teretani. Vidljivi mišići trbuha mogući su tek nakon sagorijevanja masnih stanicana tom predijelu. Dakle, sami trbušnjaci povećat će mišićnu masu trbušnih mišića, ali oni, ukoliko su prekriveni slojem masnih naslaga, neće biti vidljivi. Za sixpack se prije svega treba balansirano hraniti i redovito vježbati aktiviranjem svih mišića tijela.

4. Žene nebi trebale raditi na gornjim ekstremitetima jer će izgledati muškobanjasto

U treningu nije poželjno izostaviti nijednu skupinu mišića. Simetrija između gornjeg i donjeg dijela tijela veoma je važna, a jačanjem mišića, jačaju se i njihova polazišta i hvatišta, odnosno, kosti. Zahvaljujući genetskim predispozicijama žena da je njihova mišićna masa manje izražena, ipak ostaje samo mitom.

5. Napredak dolazi isključivo uz bol

Guranje tijela do kranjih granica može povećati izdržljivost. Istodobno, važno je prepoznati svoje granice, upoznati svoje tijelo jer guranje tijela do stanja u kojem se osjećamo loše je znak da nešto radimo pogrešno. Kratkotrajna upala nakon vježbanja je normalna, ali dugotrajna bol signal je da našem tijelu nešto ne odgovara. Zato izbacimo iz glave ideju da je trening uspješan samo ako smo nakon njega u bolovima.

 

#dostajeisprika #samokreni #jačiodizlike

Leave a Comment

(0 Comments)

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Call Now Button